Pilates Nedir ?

     Pilates tüm dünyada kabul gördüğü üzere fizyoterapi temelli  bir rehabilitasyon yöntemidir. Bir spor branşı değildir.  Kas ve iskelet sisteminde oluşabilecek problemleri engellemek için koruyucu olarak uygulanabileceği gibi kas ve iskelet sisteminde meydana gelen problemler (bel fıtığı, boyun fıtığı, boyun düzleşmesi, skolyoz, kifoz, lordosis vb)  sonrasıda doktor ve fizyoterapistlerin tedavileri ardından tedaviyi destekleyici amaçlı egzersizlerin sürekli hale getirilmesi amacıyla uygulanabilmektedir.

Pilates, lumbo-pelvic stabiliteye odaklanan, akıl ve bedenin bir arada kullanıldığı bir merkezleme tekniğidir. Pilates hareketlerinin doğru solunum paterni ile yapılması hem ağrıyı azaltmakta, hem de hareketlerin daha kaliteli yapılmasını sağlamaktadır.

Pilates egzersizleri, diğer egzersizlerden farklı olarak kasların dengelenmesini de hedef alır. Önemli bir nokta da hareketlerin çok tekrarlı değil çeşitli hareketler ile birleştirilmiş olmasıdır. Böylece dikkat ve kontrol ile kaslar arasındaki bağlantıyı sağlamak odaklanmış bir konsantrasyon gerektirir. En basit bir hareket bile güçlü ve zorlayıcı hissedilir.

Pilates, düzgün bir postür, kas kuvveti ve esnekliği artırıcı etkilere sahiptir. İyi bir denge, koordinasyon, beden kuvveti, stresin azaltılması ve genel formu korumak açılarından da etkinliği kanıtlanmış bir tekniktir.

joseph_pilates

     100 yıllık bir geçmişi olan pilates, Joseph Pilates tarafından geliştirildi. Çocukluğunu astım ve romatizma gibi hastalıklarla boğuşarak geçiren Joseph Pilates, tüm sorunlarına rağmen vücut geliştirmeye büyük ilgi duymuş ve boksörlük ve koruma eğitmenliği yapmış. Doğu formunda egzersizler üzerinde çalışmalar yapmış ve bu çalışmalarını fizyolozi ve hareket bilimleriyle birleştirerek Pilates metodunu oluşturmuş. Pilates kendi metodunu kontroloji metodu olarak adlandırmıştır. Birinci Dünya Savaşı kamplarında hastabakıcı olarak çalışmış ve buradaki askerlere kendi geliştirdiği teknikleri öğretmiş. Yatarak tedavi gören hastalar için geliştirdiği ve modern egzersiz ekipmanlarının öncüsü olan ekipmanlarla yatan hastalara yatakta egzersiz yapma imkanı sağlamıştır. Bu şekilde hastaların yaralı dokularının sabit kalması sağlanarak yatak istirahati döneminde kendi kendini mobilize etme imkanı, kaslarını kuvvetlendirme imkanı ve bu sayede fiziksel uygunluk düzeyini koruyabilme imkanı oluşturulmuştur. Bir grip salgınında İngiltere`de pek çok kişi hayatını kaybederken, kampta yaşayanların hiç etkilenmemesi üzerine “pilates” tanınmaya başladı. Daha sonra kendi tekniğini geliştiren Pilates, 1926`da Amerika`ya göç etmiş ve New York`ta bir stüdyo açmış. Beden, nefes ve zihin bütünlüğü içerisinde gerçekleştirilen, güçlü bir beden yaratmayı amaçlayan egzersizler zamanın ünlü dansçıları, modelleri, aktris ve aktörleri tarafından çok tutuldu ve kısa zamanda popüler oldu. 

     Joseph Pilates “10 seansta farkı hissedeceksiniz. Yirmincide farkı görecek ve 30. seansta tümüyle yepyeni bir vücuda sahip olacaksınız” diyor.

     Pilates’e göre: devamlı, düzenli ve akılcı bir şekilde yapılan vücut geliştirme sayesinde günlük işlerimizi daha kolay, daha doğal ve daha doyurucu bir hale getirebiliriz.Ayrıca Pilates yönteminde egzersizlerle elde edilen sonuçlar, egzersizler bırakıldıktan sonra da devam eder.

     Tüm dünyada büyük ilgi uyandıran Pilates,son yıllarda ülkemizde de çok popüler. Yaralanma riskini ortadan kaldırması ve çok az enerji harcayarak uygulanabilmesi,bu metodun  7`den 70`e geniş bir yaş aralığında yapılabilmesini sağlıyor.

       Pilates, nefes farkındalığıyla gerçekleştirilen, beden ve zihin bütünlüğü temeline dayanan, karın ve sırt kaslarını derinden yüzeye doğru çalıştırdığı için içerden dışarıya doğru güçlenme sağlayan çok etkili bir sistemdir. Doğrudan omurgayı destekleyen kaslar güçlenir, duruş bozuklukları düzelmeye, omurgayı oluşturan omurların arası esnemeye başlar. Eklemler güçlenir, kas-iskelet sistemi bütünleşerek iyileşmeye başlar. Pilates’te gövde de, omurgayı yüzeyden derine saran bölge ”Güç Evi” olarak adlandırılır. Amaç güç evini düzenli uygulanan Pilates egzersizleriyle her daim güçlü kılmaktır. Bunun sonucu olarak zindelik ve esneklik artar, beden sıkılaşmaya başlar. Kilo verilmese de kaslar uzayarak güçlendiği için daha ince bir görünüm elde edilir, metabolizma hızlanır.

     Joseph Pilates’in “kontroloji” adını verdiği metodu, zihin ve beden bütünlüğü öngören denge nefes ve hareket sistemlerinin bir sentezidir. Eklem ve kemikleri hayat boyu korumak için kas güçlendiren, esneten ve özellikle içsel karın kaslarının kuvvetlendirilmesi esasına dayanan bir sistemdir.

     Pilates egzersizlerinin amacı; karın ve sırt bölgelerini eşit oranda güçlendirip, vücudumuzun üst kısmında sağlam bir iskelet oluşturmaktır. Pilatese göre vücut merkezi, derindeki kaslarla bel kemiğine en yakın kaslardan oluşur. Klasik egzersizlerde zayıf kaslar zayıflama, güçlü kaslar güçlenme eğilimindedir. Bu da dengesiz adale yapısına, kronik bel ağrısı ve sakatlıklara yol açabilir. Pilates’te kas yapısı bir bütün haline getirilir. Kilo vermeseniz de ince görünürsünüz. Sakatlanmaları zorlaşır. Dayanıklılık artar, metabolizma hızlanır.
Her 10 kişiden 8′i, yaşamının bir döneminde, iskelet ve kas sistemi sorununun etkisi altında kalıyor. Omurganın düzgün kullanılmadığı, vücut dengesinin bozuk olduğu oturuş şekilleri, duruş bozuklukları, yanlış oturuş pozisyonlarında uzun süre kalınması ve tekrarlanan yanlış hareketler; kaslarda gerilme, yorgunluk ve stres giderek ağrılı kas spazmlarına yol açıyor. Sonucunda kişilerde sırt ve boyun ağrıları şikayetleri ortaya çıkıyor.

          Dikkat Edilmesi Gerekilen Noktalar :

  1. Pilates’e başlamadan önce kişiye Postür ( duruş ) analizi yapılarak, varsa duruş bozuklukları tespit edildikten sonra kişiye özgü program dizaynı yapılmalıdır.
  2. Pilates mutlaka uzman eğitmen eşliğinde yapılması gereken bir metodtur.
  3. Aletli Pilates’e başlamadan önce kişi nefes tekniklerini ve Powerhouse ( karın – merkez bölge ) kaslarını nasıl kullanması gerektiğini ve gerektiğinde Mat üzerinde yapılan birkaç ders ile Aletli Pilates’e hazırlanmalıdır.

          Pilates’in Faydaları :
     Duruş Bozuklukları : Duruş bozuklukları, kişinin omurgasındaki bozukluktur. Bunlar Skolyoz, kifoz ve lordoz yada ayak bileklerinde içe yada dışa doğru basma ve kemiğin çıkık olması olarak karşımıza çıkar.

  • Pilates, günlük hayatta kullanmadığınız güçsüz kasları da çalıştırarak Omurganızı güçlendirir.
  • Pilates egzersizleriyle duruşunuz düzelir ve dik durmanızı sağlar. Bu da çoğu zaman masa başında çalışan kişilerin duruş bozukluklarından dolayı meydana gelen sırt ve bel ağrılarını tamamen ortadan kaldırır.
  • Bel fıtığı gibi mekanik problemleri olanlara kesinlikle tavsiye edilir.

          Altı Pilates Prensibi

1. Konsantrasyon

     Pilates yaparken hareketlere yogunlaşmak bedenin uyum içinde nasıl çalıştığına ve hangi kasları kullanıp ve hangilerinin kullanılmadığına dikkat etmek gerekmektedir.

2. Kontrol

     Pilates metodunda konrol için bedenin iyi dinlenmesi ve hareketlerin gösterildiği şekilde uygulanması olası sakatlıkların önlenmesi gerekir.

     3. Merkezleme

     Pilates metodun’da doğru hareket göbek, bel, ve kalça çevresidir. iç organları ve omurgayı yerinde tutan kas sistemlerini içerir. Merkezleme esnemeyi ve uzamayı sağlar.

     4. Akıcı Hareket

     Hareket acele edilmeden her noktadan tek, tek geçerek ama aynı zamanda hiç duraksamayarak yapılmalıdır.

     5. Kesinlik

     Hareket belirsizce değil tam yapılmalıdır. Hareketler birbiri ile koordineli olmalıdır.

     6. Nefes

     Nefes alıp verme panik olmadan sırtın arkasına ve altına derin nefes alıp bütün nefesi tamayıyla dışarı üflemek yoluyla olmalıdır. Böylece yapılan nefes verme hareketinde kanımızı tamamen temizlemiş oluruz.