Joseph Hubertus Pilates Hakkında

Joseph-Pilates_2

“10 Derste farkı hissedeceksiniz 
20 derste farkı göreceksiniz 
30 derste yepyeni bir vücudunuz olacaktır…

                                               Joseph Hubertus Pilates

       Pilatesin yaratıcısı olan Joseph Hubertus Pilates 1880 senesinde Almanya’da dünyaya geldi. Doğduğu zaman raşitizm ve astım hastalığı vardı ve doktorlar ailesine çok uzun süre yaşamayacağını söylemişti. Joseph Pilates, vaktinin çoğunu evde çeşitli tıp ve özellikle Uzakdoğu sporları ile ilgili kitapları karıştırarak, kendisini bu iki dertten kurtarabilme çözümleri arayarak dört duvar arasında geçirdi. Amacı tıp ve spor kitapları okuyarak kendi hastalıklarına çözüm aramaktı. Bu nedenle yoga, kayak, dans, savunma sporu ve ağırlık çalışmaları üzerinde uzmanlaştı ve tüm bunların birleşimi olarak pilatesi yarattı. Birinci Dünya Savaşı başladığı zamanlarda İngiltere’de İngiliz polislerini çalıştırıyordu. Daha sonra Almanya’ya dönerek savaşta ağır yaralanmış, çeşitli organlarını kaybetmiş veya organları işlevlerini kaybetmek üzere olan askerleri çalıştırmaya başladı. Klasik pilates hareketleriyle muazzam başarılar elde etti.

       1926 senesinde Amerika’ya gitmeye karar verdi, orada aslında hemşire olan eşi Clara ile tanıştı ve hemen arkasından New York’ta ilk pilates stüdyolarını birlikte açtılar. Karı koca durmadan yeni hareketler yaratmaya, aralıksız kendi vücutları üstünde denemeye ve başarı elde ettikleri pilates hareketlerini öğrencilerine öğretmeye ve yaptırmaya başladılar. Joseph Pilates çok ağır antrenman programları olan boksörleri, New York bale öğrencilerini çalıştırdı. Pilates, yarattığı her hareketin okulların eğitim programlarına girmesine inanıyordu böylelikle çocukların erken yaşta bedenlerini tanıyarak daha kolay ve rahat bir yaşam süreceklerine inanıyordu.

jpilates

        Pilates, kariyeri boyunca 600′den fazla egzersiz tasarlamıştır. Bu hareketleri tasarlarken ki felsefesi ise ruh – beden – zihin birlikteliğiydi. Pilates ekipmanlarını, tüm vücut kondisyonu için tasarlayan Pilates, böylece doğru vücut uyumu ve dengeyi kullanarak, fonksiyonel aktiviteleri oluşturmuştur.

Pilates’e göre fiziksel duruş, mutluluk için gerekli ilk adımdır.

1967 senesinde 84 yaşında öldüğünde kendi yarattığı onlarca klasik pilates hareketi, fitness dünyasında devrim yaratmış, sağlık sektörüne yeni bir bakış açısı kazandırmıştır.

Joseph-Pilates_3