Çocuk Pilatesi

     Erken yaşlarda yapılan pilates egzersizleri çocukların doğal gelişimlerini destekler. Onları daha güçlü, daha esnek, kendilerine daha çok güvenen ve düzgün postürlere sahip bireyler haline getirir.

     Pilates, çocuklara erken yaşta katacağı beceriler sayesinde onların dans, jimnastik ve diğer spor branşlarında başarılarını arttırır ve ayrıca iyi bir fiziksel ve zihinsel temel kazandırır.

     Bilgisayar başında saatler boyu oyun oynayan  ,okula giderken bir yük gibi taşınan çantalar, okulda hareketsiz saatler boyu geçen zaman ve yoğun sınav takvimi neticesinde beden eğitimi derslerinin de seçmeli hale getirilmesi ile birlikte günümüzdeki çocuklarlar fiziksel ve ruhsal sıkıntılar yaşamaktalar.

Duruş bozukluklarının çocukluk çağında görülme oranı % 15 -% 20 iken bu oran ilkokul çağına gelindiğinde % 70 lere kadar yükselmektedir. Kassal gelişim süreçleri yavaşlayan,kas güçleri azalan bunun sonucunda duruşu bozulan fiziksel aktivite yapma kapasiteleri azalan sağlıksız bir nesil ortaya çıkmaktadır.

     Çocuklar çoğunlukla vücutlarının tam anlamıyla farkına varmazlar. Çocuklar pilates ile zamanla vücutlarının farkına varıyor ve kas kuvvetleri artıyor.

     Çocuk pilatesi bu noktada çocuklar ve gençler için çok önemli bir aktivite olarak kendini göstermektedir. Pilates duruş bozukluklarının giderilmesi ve kassal güçlerinin artırılması, el göz koordinasyolarının geliştirilmesi, denge yeteneklerinin arttırılması, esnekliği geliştirmenin yanında vücutlarını tanımalarını ve işleyiş biçimini anlamalarını sağlayarak farkındalıklarının ve öz güvenlerinin artmasını sağlamaktadır. Pilates çocuklara eğlenebilecekleri farklı bir fiziksel aktivite yapma imkanı sağlamaktadır.

     Mat üzerinde yapılıp çocukların dikkatlerinin dağılmasını önleyen top, çember lastik gibi materyallerin kullanıldığı çocuk pilatesi seansları ortalama 30 dakika sürmektedir.

     Pilatesi düzenli yapan çocuklarda duruş bozuklukları engellenebilir, nefes egzersizleri sayesinde yaşadıkları süreçler ergenlik gibi çok daha uyumlu geçilebilir ve kendilerine olan güvenleri artar.

     Konsantre bozukluğu ve hiper aktiflik çeken çocuklarda pilates sayesinde önemli gelişmeler görülmektedir. Pilates prensiplerinden olan konsantrasyonu  çocuklara uygulamanın en güzel yolu büyüklerdeki derslerde uyguladığımız imgelemeyi oyun haline dönüştürmek. Hayal güçlerini kapatmamış olan çocuklarla imgeleme yapmak ve bu esnada hareketlerin yapılmasını sağlamak çok daha kolay olmaktadır.

     Pilates yardımı ile çocuklarınızda huzurlu bir uyku ve iletişim rahatlığının da yerleştiğini görebilirsiniz. Özellikle  obezite sorunu yaşayan çocuklarda pilates son derece etkili bir yöntem olmaktadır.